Yarın Kadıköy Sosyal Güvenlik Merkezi önündeyiz

kapı2Sera-TAV ve Alkman patronlarının işten atılan 5 üyemizin haklarını ödememesi üzerine 44 üyemizle başlattığımız direniş bugün 4.gününü bitirdi.
 
Sabah mesai saatiyle satış ofisi önünde sürdüğümüz direniş müzik, sesli ajitasyonlar ve sloganlarımızla devam etti. TOMA, Güvenlik Şube ve Çevik Kuvvet Polisleri’nin de hazır bulunduğu eylemimizde polisler, bizlere söyleyemeyeceği nedenlerle direnişin bugünlük iptal edilmesi gerektiğini ifade ettiler. Kendilerine gerekçenin ne olduğunu sorduğumuzda bize yanıt vermeyen polisler, ‘hassas bir durum’, ‘Newroz etkinlikleri’ gibi direnişimizle hiçbir somut ilişkisi bulunmayan sebepsiz nedenler söylemesi üzerine işçi arkadaşlarımızla direnişi bitirmeme kararı aldık. Bunun üzerine gözaltı yapma tehdidinde bulunan polislere ‘siz bilirsiniz, gözaltına alacaksanız da gelin alın, biz direnişi bitirmeyeceğiz’ dedik. İşçi arkadaşlarımızın kararlı duruşu karşısında geri çekilmek zorunda kalan polisler direnişimize müdahale edemediler.
 
Dördüncü gününü bitiren direnişimizin esasını oluşturan ihbar, kıdem ve geriye dönük tüm ücretlerimizin gerçek ücretler üzerinden değil de asgari ücret üzerinden ödenmesi sorunu olduğu için bu direnişimizde farklı araç ve yöntemleri de kullanmamız gerekti. Sadece inşaat işçilerini değil her sektörden milyonlarca işçiyi ilgilendiren ücretlerin asgari ücret üzerinden gösterilerek ödenmesiyle işçilerin SSK primlerinin çalınması, işten atıldığında ihbar ve kıdem hakkında büyük bir hak gaspının oluşması gibi bir dizi temel sorun hemen hemen her işçinin yaşadığı bir sorundur. Maliye ve Çalışma Bakanlığı’nın bu sorunu bilmesine rağmen göz yumması, yeteri kadar teftiş ve denetlemenin yapılmaması, bunun yanında örgütsüz bir işçi sınıfının bu hak gaspına karşı yeterince ses çıkaramaması gibi etkenlerde bu hukuksuz-kanunsuz-vicdansız uygulamanın patronlar tarafından tepe tepe kullanılması anlamına gelmektedir.
 
İnşaat İşçileri Sendikası olarak yarın sabah saat 10:00’da Çalışma Bakanlığı’na ait Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü Kadıköy Sosyal Güvenlik Merkezi önünde daha önce hazırladığımız şikâyet dilekçelerimizi yapacağımız basın açıklamasının ardından buraya teslim edeceğiz. Buradaki eylemimizden sonra direniş alanımız olan Emaar satış ofisinin önüne gidilecek ve tüm haklarımızın son kuruşu ödenene kadar direnişimiz devam edecektir.
 
Tarih: 22.03.2017
 
Saat : 10:00
 
Yer ve Adres: Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü Kadıköy Sosyal Güvenlik Merkezi Fahrettin Kerim Gökay Cad. No:161 Göztepe Kadıköy/İstanbul
Tags: , ,