Yapı&Yapı İnşaat ödemeleri yapmak zorunda kaldı. Direndik kazandık!

Kayaşehir’deki şantiyesinde çalışan işçilerin kendi aralarında anadilleri olan Kürtçeyi konuşmasını  yasaklamasıyla gündeme gelen ve belli ki sırtını “sağlam yerellere” dayayan Yapı&Yapı İnşaat’ın işçi ve sendika düşmanı tutumunu kararlı direnişimizle gerilettik. Yüklenici firmanın Yapı&Yapı İnşaat olduğu Libadiye İş Merkezi şantiyesinde çalışan üyelerimizin gasbedilmek istenen ücretleri için başlattığımız direnişimiz ödemelerin yapılmasıyla bugün sonlandı.

İlk gün şantiye önünde başladığımız, 2. gün şirketin Altunizade’deki merkezi önüne taşıdığımız direnişimiz bu andan itibaren rutine bağlanan günlük gözaltılarla susturulmaya çalışıldı. Altunizade’de pankart açıp, sloganlarımızı haykırdığımız anda şirketin prestijini korumayı her şey haline getirenlerin “yukardan emirleriyle” gözaltına aldırıldık.

Sadece ücretimizi istediğimiz için 8 gün içinde 7 kere gözaltına aldırılarak sesimizin duyulmasını engellemeye çalıştılar.

Polisin de savcının da belli ki “yukardan” aldıkları emirlere riayet ederek gözaltı işlemini sektirmemesine rağmen sesimizin bastırılmasını başaramadılar. En son dün 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü (Boğaz Köprüsü) pankartımız ve sloganlarımızla keserek tek bir kuruşumuzu onlara bırakmayacağımızı, pes etmeyeceğimizi bir kez daha haykırdık. Köprü eylemimizden gözaltına alındıktan sonra Altunizade’deki firma merkezi önünde de eylem yaptık ve oradan da gözaltına alındık.

Dünkü gelişmelerden sonra bir işçi ve sendika düşmanı olduğu alenen ortada duran Yapı&Yapı İnşaat, taşeron patronu üzerinden ödemeleri yapacağını haber verdi. Kendisi işçileri ve sendikaları muhatap almayarak gasbetmeye çalıştığı ücretimizi taşeron firma patronu üzerinden ödedi.

Arkadaşlarımızın tüm alacakları an itibariyle ödeniyor.

Direnişimiz ve kararlı duruşumuzla işçi ve sendika düşmanlığının en pervasız biçimlerinin bile dize getirebileceğini bir kez daha yaşayıp, gördük. Yapı&Yapı İnşaat’ın gaspçılığına da diğerlerinde olduğu gibi izin vermedik, bundan sonra da izin vermeyeceğiz.

Kavga, sokak, direniş! Yaşasın İnşaat-İş!

İnşaat işçisi köle değildir!

Tags: , , , , , ,