Vali “iş barışı var” dedi, arkadaşlarımız “burası kışla” diyor

İstanbul Valisi Vasip Şahin, 3. Havalimanı’ndaki arkadaşlarımızın kötü çalışma koşullarına, insanlık dışı barınma-beslenme ve ulaşım koşullarına, ücretlerin doğru düzgün ödenmemesine, sigorta primlerinin tam yatırılmamasına, her gün sayısını bile bilmedikleri iş cinayetlerine karşı patlayan direnişlerine ilişkin bir açıklama yaptı.

Son yılların resmi literatüründe en fazla yer alan “provokasyon” gibi bir kavramı bu sefer de “provokasyonvari” bir şekilde esneterek kullandığı değerlendirmelerinde Şahin, “İş barışı noktasında baktığımızda orada herhangi bir sorun yok. Dün sabah itibariyle işçilerimiz işbaşı yaptılar” tespitinde bulundu.

Vali’nin iş barışından “zorla çalıştırmayı”, sindirmeyi anladığını ise bizzat havalimanında çalışan işçilerin anlatımları ortaya koyuyor.

Sendikamıza gelen ve daha önce de yayınladığımız işçi mesajları, havalimanı şantiyesinin zorla çalıştırmanın da hayata geçirildiği gerçek bir köle kampına dönüştüğünü ortaya koyuyor.

İşçi mesajlarından birini aktarıyoruz:

  1. Havalimani şantiyesindeki direnişimize gerek burda gerek buranın dışında başta sendikacı arkadaşlarımıza, protestolara eylemlere katılıp destek verip yanımızda olduğunu belirten herkese, öncelikle burdaki bütün işçi ve emekçi arkadaşların adına çok teşekkür ederim.

Lakin kusurumuza da bakmasınlar. Onlar bize destek vermek için meydanlardayken biz burda sesiz kalmak zorunda kaldık. Çünkü burdaki kampımızın şu an askeri kışladan farkı yok; yani protesto başlatmak çok zor.

Aynı işçi, jandarmanın koğuş giriş çıkışlarında da beklediğini, her yerde devriye gezdiğini, konuştuğu birkaç askerin bu durumun birkaç hafta süreceğini söylediğini aktararak, “burası tam bir kışla gibi” dedi.

Tags: , , , , ,