UYARIYORUZ: İşçi katliamı yaşanabilir!

TÜM YETKİLİLERİ UYARIYORUZ: SKYLAND İSTANBUL ŞANTİYESİNDE İŞÇİ KATLİAMI YAŞANABİLİR

Geçtiğimiz günlerde işçi barakalarındaki elektrik kesintisi nedeniyle 1000’e yakın inşaat işçisinin, eyleme geçerek yolu trafiğe kapamasıyla gündeme geldi Skyland İstanbul şantiyesi. Fakat eyleme geçen inşaat işçilerinin tek sorunlarının elektrik kesintisi olmayıp; şantiyedeki en insanı ihtiyaçlar olan yemek sorunundan tutalım da, tuvalet, sıcak su ve banyo yetersizliğine kadar bir dizi talep çerçevesinde eyleme geçtikleri anlaşıldı.

skyland

Sendika üyesi işçi arkadaşlarımızın da bulunduğu Skyland İstanbul şantiyesinde eylem gecesi sendika yöneticisi arkadaşlarımızın yaptığı gözlemler de, bu taleplerin haklılığını gözler önüne seriyordu. Fakat şantiyedeki en can alıcı sorun; kuşkusuz 2000 işçinin farklı farklı odalarda kaldığı yerin 2 kat altındaki bodrum katındaki işçi yatakhaneleriydi. Havalandırma namına hiçbir tertibatın bulunmadığı yatakhanelerdeki sağlıksız koşulları bir tarafa koyacak olursak, yaklaşık 1.5 – 2 metre genişliğindeki koridorlara sıralanmış onlarca yatakhanenin içerisinde yaklaşık 2000 işçinin kalması, yaşanabilecek herhangi bir yangın tehlikesi anında yüzlerce işçinin bu dar koridorlarda sıkışıp kalarak izdiham yaşanması sonucu büyük bir işçi katliamının her an yaşanabileceği sinyalini vermekte.

Bu bağlamda, tüm basın ve kamuoyu önünde başta Skyland İstanbul yetkilileri olmak üzere tüm yetkilileri, insan sağlığını ve hayatını tehlikeye atan bu bodrum yatakhanelerinin derhal boşaltılmasını ve işçilere insani ve insan hayatının tehlikeye girmeyeceği barınma koşullarının sağlanması uyarısını yapıyoruz.

Aksi takdirde, Skyland İstanbul şantiyesinde işçi katliamına neden olabilecek böylesi bir ihmalin sorumlusu; başta Skyland İstanbul şantiyesi ve bu noktada uygun denetim yapmayan devlet yetkilileridir.

 

İNŞAAT İŞÇİLERİ SENDİKASI – 08.02.2017

 

Tags: , , , , ,