Rönesans’ta kazanım

17.00

Rönesans ve taşeron firma Yurt Isı patronlarının her türlü karalama, yıldırma ve sendikamızın meşruluğunu tanımama adına yaptıkları ayak oyunlarına rağmen direnişi işçi arkadaşımızın tüm haklarını alarak kazandık.

‘Haksız para’ talebinde bulunduğumuzu iddia ederek ‘siz sendika değilsiniz’ diyecek kadar kendinden geçen Rönesans patronları, direnişin karşında geri adım atarak işçi arkadaşımızın alacağı tüm ücreti yasal belgelerin altına imza atarak ödemeyi kabul etti.

İnşaat işçilerinin örgütsüzlüğünü fırsat bilerek yasal haklarını dahi ödemeye yanaşmayan inşaat patronlarına direnişin ve sendikamızda örgütlü olmanın gücünü bir kez daha gösterdik.

İnşaat işçisi köle değildir!

Ücret haktır, gasp edilemez!

15.00

Rönesans Maltepe Piazza şantiyesinde başlattığımız direniş devam ediyor. Eylemimiz başlar başlamaz özel güvenlik elemanlarıyla pankartımızın etrafında etten duvar kurduran Rönesans patronları, ücretini ödemedikleri üyemize ve sendikamıza ‘haksız para talebinde bulunduğumuzu’ iddia ederek direnişimizi yasaklama çabasına giriştiler. Bununla da yetinmediler; polisi getirerek direnişimizi yasa dışı ilan etmeye çalıştılar. İşçilerin değil de inşaat baronlarının yanında olmayı tercih eden polis ise ‘direnişimiz devam ettiği takdirde bizleri gözaltına alacağı’ tehdidiyle korkutmaya çalışıyor. Bilsinler ki ‘KORKMUYORUZ, GİTMİYORUZ!’

Daha önce onlarca örneğine rastladığımız bu iddiaların arka planında yatan asıl gerçeğin şu olduğunu bizler çok iyi biliyoruz:

Ne zaman işçi arkadaşlarımız emeğinin ve alın terinin karşılığını istese ya ‘haksız para’ istiyoruz ya da ‘biz ödemeyi yaptık, gidin taşeron firmadan paranızı isteyin’ cümleleriyle karşılaşıyoruz.

Ama gelin görün ki, sonuç itibariyle bu parayı ya alıyoruz ya alıyoruz. Bizim ne inşaat baronlarına ne de onların taşeron patronlarına yedireceğimiz bir kuruş hakkımız yok. Emeğimizin ve alın terimizin son kuruşunu alana kadar mücadele edeceğiz.

***

İnşaat-İş olarak bugün, Rönesans Maltepe Piazza şantiyesinde iki ayrı taşeron firmanın üyelerimizin alacakları ücretleri ödememesi üzerine birleştirdiğimiz eylem planında yeni gelişmeler yaşandı.

Taşeron firma Kepes sendikamızla görüşme talep ederek üyelerimizin alacaklarını ödeme taahhüdünde bulunması sözü verirken; yine aynı projede çalışan bir üyemizin alacaklarını ödemediği için eylemlerini birleştirdiğimiz Yurt Isı ile bir anlaşma sağlanamadı.

Dün açıkladığımız eylem planı bugünde geçerlidir ve saat 13.00’da Rönesans Maltepe Piazza’nın satış ofisi önünde başlatacağımız eylemde bir değişiklik olmayacaktır.

 

Bilgilerinize sunarız…

Tags: ,