Skyland İstanbul projesinde dert de bitmiyor, çile de…

Devlet arazisinin inşaat baronlarına peşkeş çekilmesi ve sayısız kolaylığın sağlanmasıyla daha önce de gündeme gelen Skyland İstanbul projesinde insanın kalamayacağı yatakhaneler, yenilmeyecek kadar kötü yemekler, ağır çalışma koşulları, düzensiz ödemeler ve ücret gaspına kadar uzanan bir dizi sorunlar yüzünden daha öncede direnişe geçmiş ve kimi kazanımlara imza atmıştık.

Yaklaşık binin üzerinde işçinin çalıştığı şantiyede barınma koşullarının berbat olduğunu söyleyen üyelerimiz, çalışma koşullarının da aynı şekilde çok ağır olduğunu ve bu koşulların devam ettiğini söylediler.

Bu sabah, işçi arkadaşlarımızın 5.katta bulunan koğuşlarına su bastı. Daha önce uyardığımız halde hiçbir iyileştirmenin yapılmadığı koğuşların içinden geçen atık su borusunun patlamasıyla 39 No’lu koğuş sular altında kaldı.

Toplam 1000’i aşkın rezidansın yer aldığı Skyland İstanbul Eroğlu’nda dairelerin metrekaresi 3 bin 500 dolardan başlıyor. 700 milyon dolar yatırım bedeli ile karma olarak tasarlanan projede ofis, AVM, rezidans, otel bulunuyor. Buradan elde edilecek milyon dolarlar biz işçilerin emekleri ve alınterileri üzerinden elde ediliyor edilmesine ama barınma koşullarımızın iyileştirilmesi talebinde bulunduğumuzda hiçbir yetkiliden ses çıkmıyor.

 

Tags: