Sermet Yeşil Torunlar Katliamı’nı unuttu mu?

Sömürünün giderek daha vahşi biçimlere büründüğü, bu vahşetin en çıplak yüzünün iş cinayetleriyle karşımızda durduğu günlerdeyiz.

Bu gerçek bu kadar nettir. Fakat işçilerin kanı, teri üzerinden yükselen sömürü düzeni ve temsilcilerinin, onu bulanıklaştırmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıkları da bir o kadar nettir. Bu bulanıklaştırmanın tipik yöntemlerinden biri de işçi-emek dostu aydın-sanatçı ve duyarlı toplumsal kesimlerle şu ya da bu şekilde temas etmeleridir. Onları, kan ve irin akan düzenlerinin görünmezleşmesi için perde olarak kullanmalarıdır.

Burjuvazi galerileri, tiyatro sahneleri, gösteri merkezleri ve elindeki tüm ekonomik-siyasi gücü kullanarak bütün bir ideolojik-kültürel alana nüfuz eder, etmek ister. Dünya görüşü ve duruşu ezilenden-sömürülenden yana olan aydın ve sanatçıları şu ya da bu şekilde kendisiyle ilintili hale getirmek, böyle bir toplumsal algı yaratarak gerçeği bulanıklaştırmaksa en fazla ihtiyaç duyduğu şeylerden biridir.

İşçiyi emeğine yabancılaştırmanın ustası olan patronlar sınıfı, “işçi dostunu” da işçiye yabancılaştırmak için her şeyi dener, bunda bir saniye bile tereddüt etmez.

3’üncü Havalimanı açılışı için düzenlenen Teknofest’e Manuş Baba’yı davet eder, bir başka etkinliğe yine duyarlılığıyla bilinen başka bir sanatçıyı… Sabah Gazetesi üzerinden muhalif kimliğiyle bilinen sanatçılarla röportajlar dizisi yayınlayarak, toplumsal algıları onlar üzerinden çarpıtmaya çalışır.

Son olarak sanatçı kişiliği ve yaşamdaki duruşuyla saygı duyduğumuz-değer verdiğimiz tiyatro oyuncusu Sermet Yeşil’in ismi böyle bir girişimle anıldı.

Yeşil, sosyal medya hesabından emekçiden yana haberler yayınlayan, emek düşmanlarını teşhir eden, kısacası emekten ve emekçiden yana duran bir sanatçı. Fakat bizim de şaşkınlıkla karşıladığımız, “O da mı?” diye sorduğumuz şekilde 10 işçi arkadaşımızın katledildiği ve hiçbir sorumlunun da yargılanmadığı, literatüre “Torunlar Katliamı” olarak geçen işçi mezarlıklarından biri olan Torunlar Center’daki “Artı Sahne”de oyun sahneledi!

Sermet Yeşil’in, ısrarla kullanılan arızalı asansörün düşmesi sonucu 10 işçi arkadaşımızın hayatını kaybettiği bu işçi mezarlığında oyununu sahnelemesi  üzülerek belirtmeliyiz ki emek dayanışmasını boşa düşürür.

Yeşil’in hangi sebepler ve gerekliliklerle Torunlar Center Artı Sahne’de oyun sahnelediğini bilmiyoruz. Fakat sebebi ne olursa olsun Türkiye tarihine geçmiş bir iş cinayetinin adresi olan bu şatafatlı binayı o değerli sanatını icra edecek bir mekana dönüştürmemeliydi demeyi görev biliyoruz.

Tags: , , ,