Sendika yöneticilerimiz barikata yüklendi, gözaltına alındı

Yandaşlarca oluşturulan dev bir konsorsiyum olan İGA yönetimi ve sırtını dayadığı devleti, işçilerin tüm kamuoyuna açıkladığı ve herbiri “bu hak da mı yokmuş?” şaşkınlığı ve öfkesi yaratan son derece haklı ve meşru taleplerini kabul etmek yerine sabah saat 03:00 sıralarında jandarmayla işçi koğuşlarını basıp ellerindeki listeye göre birçok işçiyi gözaltına almış, işçiler üzerinde terör estirmişti. Bu saldırı sırasında sendika üyelerimiz ve Basın Sözcümüz Uğur Karadaş ve Yönetim Kurulu üyemiz Özkan Özkanlı gözaltına alınmış ve kendilerinden haber alamamıştık.

İşçi sınıfının ve özelde de inşaat işçisinin bu haklı çığlığına karşı sergilenen saldırganlıkla Havalimanı’ndaki işçilerin iradesini ezmeye çalışanlar Kamp’ın tüm giriş ve çıkışlarını, içini polis ve asker tarafından ablukaya alaracak kadar acizleştiklerini gösterdiler.

Sendikamız bu tutuma karşı, “Gözaltılara ve basılara rağmen sabah saatlerinde 3. Hava Limanı eylem alanında yerimizi alacağız. Desteğe ve dayanışmaya çağırıyoruz” diyerek dışarda kalan başka yöneticileriyle birlikte sabah erken saatlerde Kamp önüne gitti.

Yöneticilerimiz jandarma barikatından alınmadı. Sendika olarak en meşru haklarını kullanmaları engellendi. Bunun üzerine onlar da barikata “Burada inşaat işçileri ölüyor, artık yeter dediğimiz için eylemdeyiz! Siz ise barikat kuruyorsunuz” diyerek yüklendiler. Bu sırada gerçekleşen jandarma saldırısında da Sendika Örgütlenme Sorumlumuz Yunus Özgür ve Yönetim Kurulu Üyemiz Deniz Gider gözaltına alındı. Bu arbede anında HDP İstanbul Milletvekili Erkan Baş’ın şoförü Yusuf Yılmaz da gözaltına alınanlar arasında oldu.

Kesin olmayan duyumlara göre şu anda yüzlerce işçi gözaltında!

Güvenlik o anda orada bulunan basın emekçilerinin telefonlarını da almak istedi. Gazeteciler bunu kabul etmedi, kısa süreli bir arbede yaşandı. Görüntüleri silmeye çalıştılar, izin verilmedi fakat görüntü alınması engellendi.

İşçileri ancak kampın girişine ve herbir binanın önüne koyduğunuz zaptiyelerinizle tutuyorsunuz! Korkunuz ve acizliğiniz işçi kanı ve canıyla beslenen asalak iştahınızdan daha büyük! Fakat bilin ki, ne yaparsanız yapın bugün susturmuş gibi olursunuz ama yarın bu öfkeyi zaptedemeyeceksiniz!

Her gün ölen, insanlık dışı koşularda barınıp-beslenen ve servislerle taşınan, ücretleri ödenmeyen, tam yatırılmadığı için sigorta primleri de tam yatırılmayan, her türlü aşağılanmaya, onur kırıcı davranışa maruz kalan işçilerin birikmiş öfkesinin tercümanı olan bu çığlığı susturamazsınız!

Tags: , , , , , ,