NEF Çekmeköy projesinde gasp edilen tüm haklarımızı kazandık

İnşaat İşçileri Sendikası olarak NEF Çekmeköy şantiyesinde ücretleri gasp edilen üyelerimizin tüm alacakları için başlatacağımız eylem, NEF yetkililerinin görüşme talebi etmesiyle askıya alınmıştı.

İstanbul’un prestijli projelerinden NEF Çekmeköy şantiyesinde taşeron firma NOVA İnşaat tarafından üç aydır ücretleri ödenmeyen 15 kalıpçı arkadaşımızın tüm haklarını almak için yüklenici firma NEF’in Şişli’deki merkez binası önünde başlatacağımız eylem görüşme talebinin ardından askıya alınmış, görüşmeden çıkacak sonuca göre eyleme devam edip etmeme kararını da bu sonuç üzerinden değerlendireceğimizi duyurmuştuk.

Ayrıca Şişli Emniyet Müdürlüğü’nden gelen yetkili bir polis ilk görüşmeye girerek olası bir eylem planımızda bizlere eylem yaptırmayacağını, gerekirse işçi arkadaşlarımızla bizleri gözaltına alacağını söyleyerek tehdit etmişti. Bunun üzerine, İnşaat-İş olarak daha önce onlarca kez karşılaştığımız bu tehditlere karşı ne bir geri adım attığımızı ne de yasal ve demokratik bir hak olan direnme hakkımız karşında sessiz kalacağımızı yetkili polise söyleyerek aldığımız karar doğrultusunda hareket edeceğimizi bir kez daha söylemiştik.

NEF yetkilileri ile yapılan ilk görüşmede üyelerimizin AGİ’lerini dahi çalmayı kendisine hak gören, bunu çalmaya hakkınız yok dediğimizde de ‘firmamız hakkında böyle konuşamazsınız’ diyecek kadar bize ahlak dersi vermeye çalışanlarla bir sonuca varamayacağımızı ifade ederek direniş kararı aldık.

İlk görüşmenin olumsuz sonuçlanmasının ardından kapı önündeki kısa süreli direnişle birlikte NEF’in büyük patronları gelerek ikinci bir görüşme talebinde bulunmuştu.

Az önce biten görüşmenin ardından üyelerimizin tüm alacakları karşılıklı yapılan protokolle güvence altına alınarak direnişimiz kazanımla sonuçlandı.

Protokol kapsamında;

1-    Tüm üyelerimizin geriye dönük ödenmeyen ne kadar AGİ’leri varsa ödenmesine

2-    Bireysel emeklilik sigortası altında kesilen ücretlerin sigorta firmasına yatırılmamasından kaynaklı yapılan tüm kesintilerinden işçilere ödenmesine

3-    Çalıştığı süre boyunca SSK primleri eksik yatırılan üyelerimizin primlerinin ödenmesine

4-    Tüm üyelerimizin ihbar tazminatlarının ödenmesine

5-    İşten çıkarılmasının ardından 15 gündür iş bulamayan üyelerimizin bugünde dahil olmak üzere yevmiyelerinin yatırılmasına

6-    Tüm alacakların en geç yarın akşama kadar işçi arkadaşlarımızın hesaplarına yatırılması kararı alınmıştır.

Örgütlü bir sınıfın direndiğinde neleri kazanabileceğini bir kez daha gösteren bu direniş işçi sınıfımıza büyük bir moral ve esin kaynağı olacaktır.

Ücret haktır, gasp edilemez!

İnşaat işçisi köle değildir!

İnşaat-İş

Tags: