Ne tehditler ne de gözaltı ve sindirmeler karşısında geri adım atmayacağız!

Direnişimizin ikinci gününde Yapı & Yapı İnşaat’ın Altunizade’deki merkez binası önünde teşhir eylemi yaparken gözaltına alınan üye ve temsilcilerimiz savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Dün, direniş alanında ‘sizin yaptığınız hak aramak değil, şov yapıyorsunuz’, ‘bunlarla ne işiniz var’ diyerek daha ilk günden işçilerin en temel hakkı olan ücret hakkının yanı sıra sendikamızın fiili-meşru mücadelesi karşısında açıktan tahammülsüzlüğünü dile getiren ilçe emniyet müdürünün ardından direnişimizin ikinci günü, yani bugün, firmanın merkez binası önünde yapacağımız bir saatlik teşhir eylemi polisin hiçbir gerekçe göstermeden, tamamen keyfi ve yasal olmayan yol ve yöntemlerle eylemimizi yasaklama çabası bir kez daha gösterdi ki, Yapı & Yapı patronları birileri tarafından arkalanarak korunmaya çalışılıyor.

OHAL’i patronlar için yasada hukuk, sömürüde sınır tanımayan bir araca dönüştüren siyasi iktidarın bu nimetleri kimi zaman Kürt işçilerin kendi aralarında Kürtçe konuşmasını taşerona gönderdiği uyarı yazısıyla yasaklamaya kimi zaman da kolluk güçlerinden birkaç amiri tanımanın avantajıyla işçilerin en temel hakkı olan ücret hakkını gasp etmeye kadar uzanan bir keyfiyete ve zorbalığa dönüşebiliyor.

Biz inşaat işçilerini asgari yaşama mahkûm etmeye çalışanlar her geçen gün servetlerine servet katmakta, en temel haklarımızı dahi ‘milli güvenliği bozucu nitelikte’ olduğu bahanesiyle yasaklamaktadırlar. İş cinayetlerinin ve güvencesizliğin en çok yaşandığı iş kolunda örgütlenme çalışmalarını sürdüren sendikamız İnşaat-İş’in bu denli hedef hale gelmesi bizleri şaşırtmamaktadır. Hatta ve hatta inşaat işçilerinin örgütlü mücadelesini işçi sınıfının temel çıkarlarıyla buluşturma; artık yasalara sığmayan hak arama mücadelesinin yönünü fiili, direngen ve meşru hatta ilerleten, üzerine serpilen ölü toprakla birlikte nefes aldırmayan boğucu ve gerici bu iklimi yaracak kitlesel ve militan bir işçi sınıfı hareketini yaratma çabasını kendi alanında inatla sürdüren sendikamızın elbette birilerini rahatsız etmesi mümkün olduğu kadar kaçınılmazdır da.

Yasayı ve hukuku elinde bulunduranların yasayı ve hukuku pervasızca çiğneyen patronlara karşı hiçbir uyarıcı tedbir almaması karşısında biz işçilerin direnişi daha da büyütmekten başka deneyecek hangi yolu vardır acaba?

Kendi yaşamıyla birlikte ailesinin de yaşamını bağladığı ücret hakkının bu kadar keyfi ve hoyratça el konulması ve açlıkla yüz yüze bırakılması karşısında biz işçilerin haklı ve meşru direnişine kim ‘şov yapıyorsunuz’ diyebilir, arsızca?

Yarın direnişe kaldığımız aynı yerden devam etmemiz takdirde yeniden gözaltına alınacağımız tehditlerini bugünden kim söyleyebilir eğer birilerini kollama çabası gözetmiyorsa?

Kimse diyemez, kimse söyleyemez!

Yarından itibaren Yapı & Yapı İnşaat tarafından ücretleri gasp edilen üyelerimizle birlikte direnişimizi Libadiye’deki şantiye önünden Altunizade’deki merkez binası önüne taşıyacağız.

Ne tehditlerinize ne de gözaltıyla bizleri sindirmeye çalışan Yapı & Yapı patronlarına DİZ ÇÖKMEYECEK, GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ!

Yer: Yapı & Yapı İnşaat Merkez Binası önü
Tarih: 18.04.2018
Saat: 10.00
Adres: Kısıklı Caddesi Aköz İş Merkezi No: 14 / A3 Altunizade / Üsküdar