İnşaat işçilerinin sesi olan gazetemiz ‘Şantiye’ çıktı!

şantiyeyandanDuvarcı ustasının kendi sorunlarını ve haklarını anlattığı, demirci ustasının gündeme dair bir politik eleştiri yapacağı ya da sıvacının yaratıcı yönünü ortaya çıkartmak için bir öykü yazacağı bir gazete.

Sendikamızdan

İnşaat işçileri olarak insanca bir yaşam için verdiğimiz mücadele yolunda, şimdi yeni bir adım daha atıyoruz.

Sapphire direnişi ile başlayan örgütlenme çalışmalarımız; direnişten derneğe, dernekten sendikaya evrilerek bugün in­şaat işçilerinin düşlediği dünyanın sesi olma yolunda ilerliyor. Sömürüsüz bir dünya için yaşattığımız bu düş, bugün birçok ilde birçok şantiyede inşaat işçileri arasında kulaktan kulağa yayılıyor.

Bizler; insan olmanın gerektiği biçimde, köle gibi değil insan­ca bir biçimde, sömürülmeden yaşamanın düşünü kuruyoruz. Bu uğurda, en değerlilerimizi arkamızda bıraktık. Şimdi on­ların, bizlere bıraktığı bu düşe sahip çıkmak, adımlarımızı bu yolda hızlandırmak gerektiğinin sorumluluğunu da omuzları­mızda hissediyoruz.

Şantiye gazetemizi de bu yolda yeni bir adım olarak kurgula­dık. İnşaat işçisinin, kendisine yakışacak bir dünya düzeni için verdiği mücadelede, kendi sesi soluğu olacak ve yine kendisi için bir gazete olmasına çalışacağız.

Duvarcı ustasının kendi sorunlarını ve haklarını anlattığı, demirci ustasının gündeme dair bir politik eleştiri yapacağı ya da sıvacının yaratıcı yönünü ortaya çıkartmak için bir öykü yazacağı bir gazete.

Gazetemizin ilk sayısını, Ankara’da kaybettiğimiz arkadaşla­rımız ile beraber çıkartmıştık. İkinci sayımız olan bu sayıdan itibaren, şimdilik iki ayda bir çıkartacağımız gazetemizin, bu amacına ulaştığı da söylenebilir. Çünkü köşe yazarından editörüne inşaat işçisinin olduğu, tasarımından mizanpajına kadar inşaat işçisinin yaptığı bir gazete olarak ortaya çıktı.

Bundan sonraki sayılarımızda da siz inşaat işçisi okurlarımızla beraber bu emeği paylaşmak, aynı düşü sahiplenmek istiyo­ruz.

 Bir sonraki sayıda, aynı heyecanla görüşmek üzere…

şantiye3yan

Tags: , , ,