İGA’nın “koşulları düzeltiyoruz” yalanı ve şantiyedeki gerçekler

Şantiyedeki son durum hakkında yayınladığımız yazının üzerinden iki gün dahi geçmeden, işçi arkadaşlarımızdan gelen aktarımlar ışığında şantiyedeki koşullardan görünen ufak değişimlerin tamamen geçici olduğunu anlamış olduk. İşçi arkadaşlarımızın şu anki koşullar hakkındaki beyanları ve içeriden gönderdikleri görüntüler, İGA’nın “bir şeyleri düzeltiyoruz” illüzyonunu yerle bir ediyor.

Birkaç gün çıkan et yemekleri yerini çorbalara bırakmış. Yemekhane sıraları gittikçe daha kötüleşirken yemek tüm işçilere yetmediği için yalnızca çorba içmek zorunda kalan işçiler var. Yalnızca çorba içmek zorunda kalan işçilere bazen ekmek dahi kalmıyormuş.

Sabah kahvaltılarında ise “Hiç değilse önceden kek ve süt veriyorlardı” diyen işçilere birer poğaça veriliyormuş. Sabahları bekledikleri servis sıraları hala insanlık dışı boyutlarda, işçi arkadaşlarımız “Sıra beklediğimiz yerlerin üstüne tente yapmaları sırada beklediğimiz saatleri azaltmıyor” diyorlar.

Bazı koğuşlara tahtakuruları için ilaçlama yapıldığından bahseden arkadaşlarımız bu ilaçlamanın yeterli olmadığını ve hala çoğu koğuşta tahtakurusu olduğunu söylüyor. Yeni yataklar az da olsa gelmiş fakat bekletiliyormuş, işçilerden hiç birine verilmemiş. “Bu yatakların kime gittiğini bilmiyoruz” diye ekliyorlar.

İş kazaları da aynı hızda devam etmekte. İşçi arkadaşlarımız dün bir işçinin merdivenlerden düşüp ayağını kırdığı haberini ilettiler.

Polis ve jandarma baskısı da devam ediyor. Özellikle bugün Recep Tayyip Erdoğan’ın şantiyeye gelmesi dolayısıyla “İyi çalışın” diye uyarılan işçi arkadaşlarımız, yığınakların aynen durduğunu ve bugün de polis ve jandarma sayısının daha da arttığını söylüyorlar.

Bir işçi arkadaşımız, “Biri geldi yanıma kaliteci olduğunu söyleyerek benden laf almak istedi” diyerek şantiye alanında sivil polislerin işçilerle konuşarak eyleme katılan işçileri ifşa etmeye çalıştığını anlattı.

Şantiyedeki son durum ve koşullar hakkında bilgiler aktarmaya devam edeceğiz.

 

Tags: , , ,