İGA da “iş kazaları” ve cinayetlerindeki sorumluluğunu kabul etmiş!

3’üncü Havalimanı’nın bir köle kampı olduğunu, işçi kanına sudan ucuz muamelesi yapıldığını biz söylediğimizde başımıza gelmeyen kalmıyor. En son direnişimizde binlerce işçi arkadaşımız hep bir ağızdan bu gerçekleri haykırdıkları için jandarma copu, gaz bombaları, gözaltı ve tutuklamayla susturulmaya çalışıldılar.

Bizim söylediklerimizin doğruluğunu Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’a gönderdiği mektupla kısmen de olsa bizzat İGA kabul etti.

İGA’yla ilgili bugün basına yansıyan bir haber de iş cinayetleri ve “kazalarının” hangi sorumsuzluklar sonucu yaşandığını ortaya koyuyor. Bunu hem de bizzat İGA iş güvenliği uzmanının beyanlarından öğreniyoruz.

Habere göre dört çocuk babası işçi arkadaşımız Mehmet Salmazzem, 3 Mart 2017’de damperli kamyon şoförü olarak çalıştığı 3. havalimanı şantiyesinde damperin aşağı düşmesi nedeniyle ağır yaralanmış, beli kırılmıştı. Aylarca  yerinden oynatılması yasak olduğu için memleketi Muş’a ailesinin yanına götürülemeyen işçiyle beraber kaldığı işçi arkadaşları ilgilenmişti.

Olay akabinde Salmazzem, İGA Havalimanı İnşaatı Adi Ortaklığı Ticari İşletmesini oluşturan beş şirketten şikâyetçi olmuştu. İstanbul 5. İş Mahkemesi’nde açılan dava dosyasına giren kaza tespit tutanağı, ‘kaza’ya dair tüm ihmalleri gözler önüne serdi.

Salmazzem’in ölümden döndüğü ‘kaza’nın “aracın onarım eksikliği sebebiyle” gerçekleştiği kaydedilen tutanakta “Şantiye sahasında çalışan tüm alt işverenlere kamyon ve iş makinelerinin bakım ve onarımının yapılması ihbar edilmiş olmasına karşın, Orkun Nakliyat’a ait aracın bakım ve onarımındaki eksiklik nedeniyle kaza gerçekleşmiştir” ifadeleri kullanıldı.

IGA ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada ‘kaza’daki ihmalini kabul etme lütuflunu gösterdi! İGA’nın İş Güvenliği Uzmanı (İSG) Selmaz Işık tarafından hazırlanan kaza tespit tutanağında İGA’nın işçi canını hiçe sayan iş güvenliği ihmalleri teşhir edildi.

Üstelik, kazadan önce yapılan İGA Altyükleniciler İSG koordinasyon toplantısında Salmazzem’in ağır yaralandığı kazanın türevlerinin sürekli tekrarlandığı, “piston ile damperin bağlantı noktasını sağlayan pimde ara boşluk oluştuğu, bu boşluk giderilmediği sürece pistonun kaldırıldığı sırada sağa sola oynamalar yaparak yükün de etkisiyle pistonun kırıldığı” ayan beyan tutanağa geçilmiş; “piston dayanım muayenelerinin acilen yapılması gerektiği” kararı çıkmış!

Tags: , , , , ,