Evril Ekin projesinde direnişe başladık (güncelleniyor)

14:00 Evril Yapı patronları hile ve yalana başvurarak direnişimizi kırmaya çalışıyor.

Direniş karşısında her türlü çirkin yola başvuracağını sabahtan belli eden Evril patronları, direnişte bulunan iki arkadaşımızı kendilerine hakaret ettiği için polise başvurarak şikayette bulundu. Yalan ve iftiranın dışında kendisini savunacak hiçbir gerekçesi olmayan Evril patronlarının bu davranışlarını bizler çok iyi biliyoruz.

Korkuyorsunuz, korktukça da en çirkef ve hile dolu yöntemleri denemekten geri durmuyorsunuz. Direnişimizle korkularınızı daha da büyütecek, başvuracağınız her türlü hile ce çirkefliğinizi yalanlarınızda boğacağız!

***

Evril Yapı’ya bağlı Evril Ekin projesinde taşeron firma Area İnşaat tarafından ücretleri gasp edilen 10 üyemizin tüm haklarını almak için başlatacağımız direnişi, sabah itibariyle şantiye önüne taşıdık.

Kadıköy Sahrayıcedit Mahallesi’nde yapımı sürmekte olan Evril Ekin projesinde çalışan 10 alçı-sıva ve dekorasyon işçisi arkadaşımızın ücretleri taşeron firma Area İnşaat tarafından gasp edilmiştir. Çalışma yasasının ilgili maddesi gereği taşeron firmalar tarafından mağduriyete uğrayan işçilerin tüm özlük haklarının korunması ve mağduriyetlerinin derhal karşılanması ilk olarak yüklenici firmanın sorumluluğu altındadır. Yani yüklenici firma, taşeron firmadan nasıl ki kendisi için yapılması gereken işi denetleyip en iyi işçiliği bekliyorsa, aynı zamanda bu işi yapan işçilerin tüm haklarının korunması, uğrayabilecekleri mağduriyet ve yaşayabilecekleri zarara karşı da denetlemek ve sorumluluk sahibidir.

Ama gelin görün ki bu yasal sorumluluğu hangi yüklenici firmanın patronuna hatırlattıysak ya sorumlusu biz olduk ya da suçlusu işçi arkadaşlarımız. Ne zaman ki patronlara uyması gereken yasal kuralları hatırlattık, hemen karşımıza ‘ama prestijimiz ne olacak!’ zırvalarıyla çıkıverdiler. Yere batsın prestijiniz! İşçilerin ücretleri gasp edildiğinde yaşadıkları zorlukları akıllarının ucundan dahi geçirmeyenler, kendi prestijleri için her türlü iğrençliği ve çirkefliği yapmaktan bir adım dahi geri durmuyorlar.

Bu örneklere Evril Yapı patronu da dahildir. Sendika temsilcilerimizi görüşmek için yanına çağıran Evril Yapı patronu, diğer patronlar gibi sorunu taşerona atarak ücretleri gidin ondan alın demiştir. Bununla da yetinmemiş, ‘Taşeronu denetlemek bizim işimiz değil, senin işindir!’ diye yanıt veren temsilci arkadaşlarımızı ‘taşeronla iş birliği’ yapmakla suçlamıştır.

‘Arsızlığın dibi’ dedikleri bu olsa gerek! İnşaat İşçileri Sendikası olarak ücretleri gasp edilen üyelerimizin tüm alacaklarını kuruşu kuruşuna ödeyene kadar direnişi sürdüreceğiz. Üyelerimizin gasp edilen ücretleri yanında sizin ‘prestij’inizin bizler için zerre kadar bir önemi ve değeri yok, bunu da göreceksiniz!

 

Ücret haktır, gasp edilemez!

Tags: ,