Evril direnişinde 6’ncı gün (güncellendi)

20.30 

Bugünkü işgalin ardından Evril patronu akşama doğru bir görüşme talebinde bulundu. Görüşme sonrasında ücret tespiti için bilirkişi raporunu kabul etmeyen Evril patronu bu seferde başka bir ‘öneri’ ile gelerek ‘tarafsız ve kimsenin tanımadığı bir bilirkişiyi çevrede bulunan şantiyelerden seçelim’ dedi. Bağımsız ve tarafsız bu bilirkişinin belirlediği tespit geçerli olacak ve üyelerimizin gasp edilen ücretleri tespit edilen bu ücret üzerinden ödenecek.

Üyelerimizin bu öneriyi kabul etmesiyle yarın bağımsız ve tarafsız bir bilirkişinin aranması için sendikamızdan 1, işçi arkadaşlarımızdan 1 ve patronu da temsil edecek 1 kişi seçilecek. Kimsenin tanımadığı bilirkişinin yapılan işi ölçüp biçmesinin ardından belirlediği fiyat baz alınarak ücretler ödenecek.
Evril patronu ‘öneri’ diye farklı bir oyalama ve işi yokuşa sürme niyetiyle hareket ediyorsa, bilmelidir ki direnişimizi oturduğu evin önüne taşıyacağız. İşçilerin hakkını gasp ettiğini ve bir hırsız olduğunu hem mahallesine hem de konu-komşuya kadar yayacağımızdan hiç şüphesi olmasın.

Yarın ola, hayrola….

***

Evril Ekin Projesi’nde ücret gaspına yönelik başlattığımız direnişin 6’ncı gününde şantiyeyi işgal ettik.

5 gündür hiçbir somut adım atmaya yanaşmayan Evril patronuna oyun oynamadığımızı, gasp etmeye çalıştığı emeğimizin ve alın terimizin bir kuruşunu dahi ona yedirtmeyeceğimizi göstermek için direnişimizin 6’ıncı gününde şantiyeyi işgal ettik.

İşgalin ardından 5-6 resmi ekip otosu ve sivil polislerin gelmesinin ardından işgalden vazgeçmemiz için iknalar başladı. Evril patronu tarafından ücretlerimiz ödenmediği takdirde işgali sonlandırmayacağımızı belirttik. Bunun üzerine polis ekipleri sendika temsilcilerimizi ve işçi arkadaşlarımızı zor kullanarak aşağıya indirdi. Direnişin daha da sertleşeceğinden korkan Evril patronu, ‘hakkımızda şikayetçi olmaktan’ vazgeçtiğini belirtmesi üzerine polisler gözaltına almadı.

Ama Evril patronunun korkusunu büyütmeye devam edeceğiz. Direniş daha sert yol ve yöntemlerle devam edecek. Ta ki son kuruşumuzu alana dek!

Dün sendikamız adına ücret tespit çalışmalarına katılan bilirkişinin raporlarını kabul edip, bugün ‘bilirkişi olarak mimar’ getirin, dünkünü kabul etmiyorum’ diyerek sorunun çözümünde samimi olmadığını bir kez daha ortaya koyan Evril patronunu buradan uyarıyoruz. Üyelerimizin bir kuruş hakkını dahi ne senin beklentilerine göre belirleyeceğiz ne de çözümden yana olmadığını gösteren bu küçük oyunlarına alet olacağız. Bugün olmadı yarın, ama er ya da geç bu paraları sana ‘paşa paşa’ ödettireceğiz.

Bu da böyle bilinsin…

Tags: