Evril direnişimiz 5.gününde

Evril Ekin Projesinde ücretleri gasp edilen 10 üyemizin tüm haklarını almak için başlattığımız direniş beşinci gününde.

Sahrayıcedit Mahallesi’nde yapımı sürmekte olan Evril Ekin Projesinde taşeron firma Area İnşaat tarafından 4 aydır ücretleri ödenmeyen 10 üyemiz, gasp edilen ücretlerini almak için sendikamızla birlikte direnişe başlamıştır.

Çalışma yasasının ilgili maddesi gereği taşeron firmalar tarafından mağduriyete uğrayan işçilerin tüm özlük haklarının korunması ve mağduriyetlerinin derhal karşılanması ilk olarak yüklenici firmanın sorumluluğu altındadır. Yani projenin sahibi Evril Yapı, hak gasbına uğrayan üyelerimizin tüm zararlarını karşılayarak yaşanan mağduriyeti bir an önce çözüme kavuşturmakla yükümlüdür.

Gelin görün ki direnişin 5.gününde olmamıza rağmen hala somut bir adım atılmamıştır. Mahalle halkının, esnafın ve çevrede oturan birçok işçi arkadaşımızın desteği ile birlikte çok sayıda kurum ve kişilerin ziyaretiyle de haklı bir ilgiyi gören direnişimiz, Evril patronları tarafından ısrarla görülmemeye çalışılmış, arkadaşlarımızın yaşadıkları mağduriyet -kaldıkları konteynerin önce elektrik ve suyunun kesilmesi, ardından da zorla çıkarılarak dışarı atılması- daha da ağırlaştırılmıştır.

Daha önce şantiyeye gelen beton dökme aracının direnişçi işçiler tarafından engellendiği yalanıyla şantiyeye polis çağıran patronun yalanı da elinde patlamıştı. Gerek direnişçi işçiler gerekse beton dökme aracının şoförü böyle bir durumun olmadığını polise belirtmiş, bunun üzerine polisler patronlara asılsız ihbarda bulundukları için uyarıda bulunmuştu.

Maruz kaldığımız saldırılar karşısında direnişi daha büyüterek proje önünde geceli-gündüzlü devam ettirme kararı alan sendikamız ve üyelerimiz bu seferde polis baskısı ile karşılaşmış, gece kalacağımız yataklar proje önünden alınmadığı takdirde gözaltı saldırısına uğrayacağımız belirtilmişti. Bu tehdide karşı da ‘üyelerimizin ve sendikamızın tavrı net: gözaltı da yapsanız buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz’ açıklamasında bulunarak direnişimize belirlediğimiz gibi devam edeceğimizi duyurmuştuk.

Direnişimizin dördüncü gününde eylemimizi geceli gündüzlü olarak sürdürme kararı almamız ardından Evril patronu işçi arkadaşlarımızın yaptıkları işlerin tespiti ve ödenecek hak edişlerin belirlenmesi için bir personeli görevlendirdi. Yapılan tespit çalışmasıyla birlikte üyelerimizin alması gereken ücret tutarını belirleyerek Evril patronuna ilettik.

Direnişin 5.gününde geldiğimiz aşamada bu gelişmeler yaşanırken, Evril Yapı’nın proje müdürü sorunun çözülmemesi için gayretkeş bir çaba sergilemektedir. Evril patronundan aldığı talimatla mı işi yokuşa sürüyor yoksa daha önce yaşanan bir iş cinayetiyle sahibi olduğu taşeron firma Area’yı başkasına satmasının açığa çıkması ve ödenecek paranın da bir şekilde cebinden çıkacağı hesabıyla mı hareket ediyor, bilemiyoruz. Bildiğimiz bir şey varsa o da üyelerimizin gasp edilen ücretlerinin bir an önce ödenerek sorunun çözülmesidir.

Sonuç itibariyle direniş bir aşamaya gelmiş, yerini, sorunun çözülmesi için gerekli iyi niyet ve samimiyetin gösterilmesine bırakılmıştır. Farklı oyalama ve direnişi sündürme taktikleriyle bir sonuç alınamayacağı da şu saatten itibaren her iki taraf için çok açıktır.

Sendikamız temsilcileri ve üyelerimiz proje müdürünün sorunu baltalamaya dönük çalışmalarını teşhir etmek ve Evril patronunun ne kadar ‘samimi’ olduğunu görmek için Evril Yapı’nın Kadıköy’deki yönetim merkezi önünde bir eylem gerçekleştirmiştir. Evril patronu ise sorun yaratan proje müdürünün yerine farklı bir proje müdürü göndereceğini belirtmiştir.

Şu saat itibariyle de ne gelen vardır ne de giden.

Bekleyişimiz devam etmektedir.

Kamuoyuna sunulur…

İnşaat İşçileri Sendikası

Tags: ,