Etkinliğe çağrı: 15-16 Haziran direniş ruhu şantiyelerde!

Bundan 47 yıl önce, işçi ve emekçilerin örgütlü mücadelesine saldırı biçimi sendika yasasının değiştirilmesiyken, bugün bu saldırı, biz işçi ve emekçilere karşı çok daha kapsamlı bir biçimde yürütülmektedir. Genelde tüm işçi ve emekçiler, özelde ise biz inşaat işçileri taşeron çalışma sisteminin altında adeta köle gibi çalıştırılıyoruz.

haber-içiTürkiye’de sayısı 2 milyona yaklaşan biz inşaat işçileri, şantiyelerde kölece çalışma koşullarında inim inim inlerken en insani taleplerimiz bile görmezden gelinerek, insan yerine konmuyoruz. Şantiyelerde bırakalım iş cinayetlerinin son bulmasını, işçi kardeşlerimizin ölümüne sebep veren patronlar hiçbir cezaya çarptırılmadan ellerini kollarını sallayarak ortalıkta geziniyorlar. Şantiyelerde, gözümüzün içine bakarak -dalga geçercesine- önümüze konulan yemekler, barınmamız için bize reva görülen sağlıksız koğuşlar ve kamp yerleri, taşeron çalışma sistemi altında kölece çalışma koşulları, ücretlerin geç ve düzensiz ödenmesi… Şantiyeler ve inşaat işçisinin sorunları denilince yukarıda saydıklarımız kuşkusuz devede kulak bile değil.

İnşaat işçisinin para üreten birer makina olmadığını, biz inşaat işçilerinin inşaat baronlarının kölesi olmadığımızı göstermek için yeni 15-16 Haziran direnişlerinin mimarı olmak zorundayız. İşçilerin birlik olduğunda kendisine dayatılan kölece çalışma ve yaşam koşullarını nasıl değiştirdiklerini, onuruna sahip çıktıklarını bundan 47 yıl önce işçi kardeşlerimiz sergiledikleri direniş sayesinde bize göstermişlerdir.

Bizler de kıdem tazminatı hakkımıza gözdikmiş olmaları başta olmak üzere, sınıfımıza dönük gerçekleştirilen saldırıları ancak 15-16 Haziran direnişinin yaratmış olduğu ışığı, zifiri karanlık içindeki şantiyelere taşıyarak püskürtebileceğimizden eminiz. Bu anlamda, İnşaat İşçileri Sendikası olarak düzenleyeceğimiz etkinliğimize, sendikamızın üyesi işçi arkadaşlarımızı ve tüm dostlarımızı davet ediyoruz.

Yer: Sokak Kültür Derneği

(Adres: Yalı Mahallesi, Eski Belediye Sokak, Maltepe/İstanbul)

Tarih/Saat: 18.06.2017 (Pazar) / 15.00

İletişim: 0(553) 870 98 55

Tags: , , , ,