Direnişimizin 5. gününde şantiye, İPKM ve TAŞYAPI önündeydik

İstanbul Valiliği’ne bağlı İstanbul Proje Koordinasyon Birimi’nin (İPKM) denetiminde olan ve yüklenici firmasının Taş Yapı olduğu Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatında taşeron firma HS Ring Elektrik bünyesinde elektrik ustası olarak çalışan sendika üyelerimizin mesai, AGİ ve ihbar tazminatları ödenmeden işten çıkarılmasına karşı başlattığımız direnişimiz bugün 5. gününde devam ediyor.

Sabah saatlerinde bir grup arkadaşımızla Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi şantiyesi önünde pankartımızı açarak direnişimize devam ettik. Bizi burada, önceki günlerde olduğu gibi bugün de TOMA ve gözaltı aracıyla polis karşıladı.

Bir grup arkadaşımız da projeyi denetlemekle yükümlü İPKM önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Saat 10:00’da İPKM önünde olan arkadaşlarımız “Ücret haktır gasledilemez!”, “Direne direne kazanacağız!”, “İnşaat işçisi köle değildir!” sloganlarıyla tepkimizi dile getirdikten sonra basın açıklamamız okundu.

Sendika Örgütlenme sekreterlerimizden Özkan Özkanlı’nın okuduğu basın açıklamasında şunlar ifade edildi:

Taş Yapı’nın yüklenici firma olduğu Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatında taşeron firma HS Ring Elektrik bünyesinde çalışan üyelerimizin yaşadıkları, inşaat işkolundaki keyfiliğin-denetimsizliğin boyutlarını çarpıcı şekilde ortaya koyuyor. O nedenle de direnişimiz tek başına mesai, ücret, AGİ, kıdem tazminatı gibi temel hakların gasbedilmesine karşı değil, asıl olarak artık mafyalaşmış bu çalışma rejiminin kendisine karşıdır.

Üyemiz olan işçi arkadaşlarımızın hepsi taşeron firma tarafından getirilen gurbetçi işçiler. Çalışmaya başladıktan 18 gün sonra “sözleşmeniz bitti” denilerek ücretleri ve diğer hakları ödenmeden çıkışları verildi.

Firma arkadaşlarımıza “bekleyin ödemelerinizi yapacağız” dedi. 28 Aralık 2018’de çıkışları verilen arkadaşlarımız hakları ödenmeden işçi yatakhanelerinde bekletildiler.

İstanbul Valiliğne bağlı İstanbul Proje Koordinasyon birim’nin denetiminde olan Okmeydanı Eğitim ve Araştırmas Hastanesi projesinde bu durum yaşanırken projei denetlemekle yükümlü olan İstanbul Proje Koordinasyon Birimi yetkilileri  bu konuyu görmezden gelerek işçilrin mağdur edilmesine ortak olmuştur.

Bu cehennemde bir kıvılcım olmaya, örgütlü bir güç yaratmaya ve işçi sınıfının kendi yasalarını yaratarak, patronlara dayatmaya ant içmiş sendikamız da bu yönelimle er ya da geç buluşacaktır.

İnşaat işçisi köle değildir!

Ücret haktır, gasbedilemez!

Direne direne kazanacağız!

İNŞAAT İŞÇİLERİ SENDİKASI

Basın açıklamasından sonra buradaki eylemimizi sloganlarla sonlandırdık.

Kısa bir süre sonra da bir grup arkadaşımız TAŞYAPI’nın Altunizade’deki merkez binası önündeydi.

Sloganlarımızla ücret ve diğer haklarımızın gasbedilemeyeceğini burada da haykırdık. Kısa süre sonra TAŞYAPI yetkilileri polisi çağırdılar.

Kısa bir süre sonra gelen polis arkadaşlarımızı gözaltına alarak, Üsküdar’daki karakola götürdü.

Gözaltına alınan arkadaşlarımızın isimleri şöyle:

Taş yapı önünde sendika yöneticilerimiz ve işçi arkadaşlarımız gözaltına alındılar.Gözaltına alınanlar isimler; Yunus Özgür,Özkan Özkanlı,Serkan Kaplan,Halil Cihan Özbilen,Ramazan Yıldız ve Mehmet Zeybek.

 

Tags: , , , , , , ,