Devlet ve İGA yönetimi “çözümü” operasyonda buluyor olabilir

21:00

General ve kaymakamla birlikte İGA genel direktörü ve müdürü Kadri Samsunlu da yemekhaneye gelerek işçi arkadaşlarımızla konuşmaya çalıştı. Bir heyet de oluşturuldu. Fakat görüşmek için yemekhaneye gelen patron ve devlet temsilcilerinin arkadaşlarımıza “birlikte yemek yiyip, sohbet edelim” diye talepte bulunmaları reddedildi. İşçi arkadaşlarımız ve sendika temsilcilerimiz taleplerin karşılanmasını yemekten önce taleplerin karşılanmasını istediler.

Bu arada kamp çevresindeki polis yığınağı arttırıldı. En son bir TOMA daha getirildi.

Genel havaya bakılacak olursa devlet ve İGA yönetimi direnişin taleplerini karşılayan çözücü bir tutum yerine, bir operasyon yapmayı tercih ediyorlar.

Gerek İGA yönetiminin gayri ciddi yaklaşımı gerekse en son General-kaymakam ve İGA yöneticilerinin aynı yaklaşımı sürdürmesi bir operasyon olasılığını güçlendiriyor.

Onlara buradan bir kez daha hatırlatıyoruz: Bu talepler karşılanmadan direniş bitmez! Operasyonlarla, gözaltılarla, gaz bombaları ve saldırganlıkla bastırabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz!

Tüm sendika ve meslek örgütleri, siyasi parti ve kurumlar, duyarlı tüm toplumsal kesimler inşaat işçisinin bu haklı çığlığının bir operasyonla ezilmesine izin vermemeli! Herkesi bu direnişle dayanışmayı büyütmeye, destekleri arttırmaya bir kez daha davet ediyoruz!

***

İşçi arkadaşlarımızla direniş alanındayız. Jandarmanın temsilcilerimizi aramalarından sonra tugay komutanı ve Eyüp Kaymakamı yemekhaneye gelerek sendika ve işçi temsilcileriyle görüşme talep ettiler.

Bunun üzerine sendika temsilcilerimiz de işçi arkadaşlarımızın gösterdiği güvenli alandan çıkarak görüşmeye katıldılar.

Tugay komutanı ve kaymakam yeni bir heyetle bir görüşmenin daha yapılmasını talep ettiler. Bu arada sendika temsilcilerimize de provokatif bir şekilde “maden sendikacısınız, o halde bu işçileri yatıştırın” dediler. Temsilcilerimiz “asıl siz işçilerin taleplerini karşılayın, bu direniş talepler karşılanmadan bitmez” yanıtı verdiler.

Burada yaşanan tartışmalardan sonra oluşturulan 10 kişilik heyet ve sendika temsilcilerimizle görüşme yeniden başladı.

(gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz)

Tags: , , , , , , ,