Büyük Yalı Projesi’nde gasp edilen ücretlerimiz için direnişe geçiyoruz! (Güncelleniyor)

16.00
Büyük Yalı Projesi’ndeki direnişimiz üyelerimizin tüm ücretlerinin ödenmesiyle sonlandırılmıştır.

12.00

Eylemimize bir saat kala yüklenici firma yeniden görüşme talebinde bulunarak ücretlerin bugün ödeneceği sözünü verdi. Görüşmeler devam ediyor.

***

Özak GYO, Ziylan Gayrimenkul ve Yenigün İnşaat ortaklığıyla yapımı sürmekte olan Büyük Yalı Projesi’nde ücretleri gasp edilen üyelerimizin haklarını almak için bugün direnişe geçiyoruz.

Dün, yayınladığımız eylem haberinin ardından sendikamızla görüşme talebinde bulunan Özak GYO yetkilileri, üyelerimizin gasp edilen ücretlerinin kendilerine yansımadığı, işçi arkadaşlarımızın yaşadıkları mağduriyetin ise kendileri tarafından çözülebileceğini belirtmişlerdi. Bugün için saat 11:00’deki görüşmede üyelerimizin hakedişlerini getirmeleri karşılığında alacak tespiti yapılarak ücretlerin ödeneceği gibi bir dizi soruna çözüm bulabileceklerini belirtmelerine rağmen gerçekleşen toplantıda hiçbir somut çözüme yanaşmadıkları gibi adres olarak bize taşeron firmayı göstermeleri bizler açısından kabullenilir gibi değildir.

Bugüne kadar İnşaat İşçileri Sendikası olarak üyelerimizin gasp edilen ücretlerinin bir kuruşunu dahi pazarlık konusu haline getirmediğimiz gibi taşeron firma peşinde koşarak ücretlerin ödenmesi için rica ve talepte de bulunmadık. Ücret en temel haktır ve tüm sorumluluğu yüklenici firmaya aittir.

Görüşmeden çıktıktan bir süre sonra yüklenici firmanın sendikamızı arayarak önce ‘taşeron firmanın üyelerinize bir borcu olmadığını’ sonra yeniden arayarak ‘taşeron firma ödemeleri yapacak, gidip onlardan alabilirsiniz’ demesine üzerine bizlerin yanıtı da ‘taşeron firmayı muhatap almıyoruz’ oldu. Yüklenici firmanın sorumluluğu altında ödemelerin yapılması gerektiğini hatırlatarak eylemimize devam edeceğimizi bildirdik. Bunun üzerine yüklenici firmada ‘biz de gerekeni’ yaparız diyerek yanıt verdi.

‘Gerekeni yaparız’dan kasıt tehdit ise biz bu tehditleri çok gördük. Gördüğümüz tüm tehditlere yanıtımızda ‘Kavga, sokak, direniş!’ oldu.

Ücret haktır, gasp edilemez!
İnşaat işçisi köle değildir!
Kavga, sokak, direniş! Yaşasın İnşaat-İş!

Tarih: 13.02.2018
Saat: 13.00
Yer: Kennedy Cad. Kazlıçeşme Mah. Zeytinburnu/İstanbul (Satış Ofisi Önü)

Tags: , , ,