Biz inşa ettik hakkımızı da alacağız!

insaat1_1533ec9256731d

Emlak Konutun yaptırdığı Ispartakule mevkiinde bulunan 1stanbul toplu konut projesin de çalışan işçi arkadaşlarımızın yaklaşık 4 aydır ücretleri ödenmemektedir. Yeni Doğuş firmasının alt yüklenici olduğu toplu konut projesinin yüz de 99 tamamlanmıştır. Yüz de altmışına yakını satılan konutlara yerleşim başlamıştır. Ama biz işçilerin ücretleri halen ödenmemiştir.
insaat-bugun_1533edfb3effd8
Bunun üzerine Cuma günü (04.042014) saat 11:00 itibariyle şantiyeyi işgal etmiş bulunmaktayız. Şantiye de bulanan Emlak Kunut’a ait araçların da dışarı çıkarılmasına izin vermemekteyiz. Ücretlerimiz ödene kadar direnişimize devam edeceğiz.
İnşaat sektörü her türlü kuralsızlığın hüküm sürdüğü bir sektördür. Ayda 30 üzerinde işçi arkadaşımızı iş kazasına (iş cinayeti) yitirdiğimiz yetmezmiş gibi bir de düzenli olarak ücretlerimizi alamamakla karşı karşıya kalıyoruz.
Yeni doğuş firması iflas ettiği gerekçesiyle ücretlerimizi ödenmemektedir. TOKİ’ye verdiğimiz dilekçelere ise henüz bir cevap vermemiştir. Büyük büyük projelerin mimarı olan TOKİ ve Emlak Konut söz konusu bizim ücretlerimiz olunca sesiz kalmaktadır.
Emlak Konut projeyi Kırmızı Kardeşler ve 5K Mühendisliğe devretmiştir. İki gündür şantiye de çalışan Kırmızı Kardeşler bugün itibariye şantiyeyi işgal etmemizden kaynaklı çalışamamıştır. Zaten Kırmızı Kardeşler yıllardır Yeni Doğuş firmasıyla çalışmaktadır. 1stanbul projesinde de Yeni Doğuşun yerini hemen almışlardır.
Ücretlerimizi alana kadar kimsenin çalışmasına izin vermeyeceğimizi beyan etmiş olmamızdan kaynaklı Kırmızı Kardeşlerin patronu Uğur Kırmızı pazartesi şantiyeyi terk etmediğimiz takdirde işgalcilerin kafasına sıkacağını söyleyerek tehdit etmiştir. Bu saatten sonra bize karşı gerçekleştirilecek her saldırıdan Kırmızı Kardeşler firması sorumludur.
insaat3_1533ec955bbcb1
Bizler burada haklarımızı almak için şantiyeyi işgal etmiş bulunmaktayız. Bu bizim en doğal hakkımızıdır. Aylardır paralarımızı ödememeleri bize başka seçenek bırakmamışlardır. Haklarımızı derhal ödesinler bizde işgalimize son verelim.
Haklarımız için başlattığımız bu mücadelede işçi arkadaşlarımızı, sendikaları ve duyarlı olan herkesi mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz.
Direne direne kazanacağız!
insaat1_1533ec9256731d

İNŞAAT İŞÇİLERİ SENDİKA GİRİŞİMİ VE 1STANBUL PROJESİ İŞÇİLERİ

İletişim:
Mustafa Akyol
0539 606 77 94
Serdar Ben
0534 633 17 74
Olgun Kızıltaş 0545 336 12 36