Ankara Mamak TOKİ direnişi 3. Gününde

insaattt

Ankara Mamak bölgesinde TOKİ’nin kentsel yenilenme projesinde çalışan 230 işçi 2 yıldır ücretlerini alamıyorlardı. Hakları gasp edilen işçi arkadaşlarımızdan 30’unun Mamak TOKİ binası önünde başlattığı direniş, 3. Gününde.

Direnişçi işçilerin yanında olan sendika temsilcimizin aktardığı üzere, bugün sabah saatlerinde CHP milletvekilleri direniş alanını ziyaret etti ve işçi arkadaşlarımızla dayanışma içinde olacaklarını belirttiler.

Öğlen ise direniş alanına Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı gelerek uzun uzun nutuk çekti. Ardından şantiye şefini yanına çağıran müdür yardımcısı, şeften işçilerin haklarının verilmesini ve işçilerin eylemi bitirmesini istedi. Bunun üzerine şefe “Bize imzalı taahhüt verebilir misin?” diye soran işçi temsilcisi arkadaşımıza şantiye şefinin yanıtı “veremem” oldu. Emniyet müdür yardımcısı ise direniş alanını terk etti.

Sonrasında direniş alanındaki polis, işçi arkadaşlarımıza “Dışarıdan insan gelmesin” diyerek rutin tacizini gerçekleştirdi.

Ne olmuştu?

Ankara Mamak bölgesinde TOKİ’nin kentsel yenilenme projesinde* taşeron firma Çınar Altyapı ve Üstyapı İnş. A.Ş.&Etken Gayrimenkul Yat. İnş. San. Ve İnş. San. Ltd. Sti. İş Ort. bünyesinde çalışan 230 işçi arkadaşımız, yaklaşık 2 yıldır ücretlerini alamıyor.

Önemli bir kısmı gurbetçi olan arkadaşlarımız memleketlerine dönerken, 30’u önceki gün Mamak’taki TOKİ binası önünde direniş başlattı. “2 yıldır TOKİ emeğimizi sömürüyor!”, “İşçiyiz, mağduruz!” pankartları açarak bina önünde 24 saat bekleyen işçi arkadaşlarımız, bu süre zarfında kendilerine senet verildiği, fakat senetlerin de karşılıksız çıktığını vurguladılar.

Taşeron firma borçlarını ödemek yerine bir salgına dönüşen ve faturası işçilere çıkarılan konkordato ilan etme yoluna gidince onlar da asıl muhatapları olan TOKİ’nin önünde direniş çadırı kurdular.

Arkadaşlarımızı “Siz çalışın, biz hakkedişler ödenince ücretlerinizi öderiz” diye oyalayan, fakat aradan geçen onca zamana rağmen herhangi bir ödeme yapmayan firmanın konkordato ilanı üzerine TOKİ önünde direniş başlatan arkadaşlarımız, haklarını almadan geri adım atmamakta kararlı.

Sendikamızın Ankara temsilcisi direnişteki işçilerle bağlantıya geçerek, işçi arkadaşlarımızın haklarının takipçisi olacağının altını çizecek.

(*Ankara Mamak 2. Etap 1312 Adet Konut, Otopark Binaları ve Etimesgut Yapracık 1 adet 2 500 Kişilik Cami, 5 Adet Büfe ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İkmal İnşaatı İşi)

 

Tags: , , ,