34 arkadaşımız tutuklu, şantiyede çalışan arkadaşlarımız ‘dayanışma büyümeli’ diyor

imsss3’üncü Havalimanı direnişinde dört yöneticimiz de dahil 24 işçi arkadaşımızın tutuklanması yetmedi. İGA patronları ve polis kafa kafaya vererek tüm kamera kayıtlarını didik didik incelemeye devam ediyorlar. O görüntülerde slogan attığı ya da fotoğraf çektiği, kazara “yürüyelim arkadaşlar” dediği tespit edilen tüm işçi arkadaşlarımız teker teker gözaltına alınıyor.

Geçen hafta 3 arkadaşımız tutuklanmıştı, onlara iki ve dün de altı arkadaşımız eklendi. DİSK’e bağlı Dev Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut da bu kapsamda gözaltına alınarak tutuklandı.

Direniş nedeniyle tutuklanan arkadaşlarımızın sayısı 34’e çıktı.

İçerdeki kışla koşullarında çalışmaya devam eden arkadaşlarımızın haleti ruhiyesiyse giderek toplumsal destek ve dayanışmanın hissedilmesine bağlı hale gelmiş durumda. Baskı ve şantajlar altında çalışan arkadaşlarımızdan biri bu durumu şu sözlerle ifade etti:

Dışarıdan bir şey yapılmazsa 20 bin kişiyi de alsalar buradan ses çıkmaz. Şu anda tutuklamaların tutuklamaların ısrarla devam etmesinin tek sebebi kalan işçilere gözdağı verip, korkutmak içindir.

Dışardan buraya yürüyüş yapılıp cesaretlendirilmeli burası. Şu an bu zorunlu mesainin ve göz altıların başka bir nedeni de var. Bir yandan da millet kendisi işi bıraksın, tazminat hakkını kaybetsin diye yapıyorlar. Böyle bir şey olmayacağını onlar da biliyor herkes de… Çünkü baskı genelde burada uzun süredir çalışanlara oluyor.

İşi azalan firmalarda baskı sürekli artıyor. İş azaldıkça mesaiye zorlanılıyor. İş azaldıkça “hadi, hadi” uygulaması artıyor.