3. Havalimanı isyanının yanında olmak da soruşturma ve gözaltı nedeni!

Yeni zamlar ve milyonlarca işçiye-emekçiye yüklenen vergi yükleriyle gelen 2019’un siyasal olarak nasıl bir yıl olacağı malum. Nitekim bunun altını çizecek ilk icraat haberleri de düşmeye başladı.

Gözaltılar, soruşturmalar, savaş tamtamlarının dinmeyen yankısıyla girdiğimiz bu yılın ilk soruşturmalarından birinin hedefi de işçi sınıfı mücadelesi ve bu mücadeleyle dayanışma gösteren kesimler oldu.

14 Eylül 2018’de 3. Havalimanı şantiyesindeki işçi arkadaşlarımızın “Köle değiliz, işçiyiz!” isyanına ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yapmak soruşturma konusu oldu.

Avukat Sevgi Evren Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda 3. Havalimanı işçilerinin isyanını, gözaltıları ve estirilen devlet terörünü protesto eden 15 Eylül tarihli paylaşımı nedeniyle gözaltına alındığını, avukat olması nedeniyle savcılıktan serbest bırakıldığını belirtti.

Sistemin, ekonomik-siyasal-sosyal krizin biriktirdiği toplumsal öfkenin işsizlik-hayat pahalılığı-derinleşen yoksulluk ve yoksunlukla birleşerek devasa bir toplumsal patlamaya dönüşmesinden duyduğu korkunun da itirafı olan bu gözaltı ve soruşturma, 2019’un nasıl bir iklimde yaşanacağının da açık işaretidir.

Bunu biliyoruz, sınıfımızın gerçekleşen saldırılar karşısında örgütlü bir güç olarak durması için elimizden geleni yapacağımızı bir kez daha yineliyoruz.

İşçiye bir vida kadar bile değer vermeyen bu sistem de bilsin ki, ne yaparsa yapsın korkusunu kabusa dönüştürmekten vazgeçmeyeceğiz!

3’üncü Havalimanı şantiyesindeki işçi isyanını da bu isyanı destekleyen toplumsal kesimleri de yargılamaya da gücü yetmez!

Birikmiş acıların, katmerlenmiş yoksulluğun, aşağılamanın, işçi kanına sudan ucuz muamelesi yapmanın, alın terinin hoyratça gasbedilmesinin mayaladığı o kabus er ya da geç gerçek olacaktır. Ne soruşturmalar, ne gözaltılar ne de zindanlar bu gerçeği değiştiremez!