3. Havalimanı inşaatında korkunç olay: Molozların altında kalan işçi 3 gün sonra fark edildi

İnşaat İş Sendikası yöneticilerinden Yunus Özgür, 3. Havalimanı inşaatında molozların altında kalan bir işçinin 3 gün sonra fark edildiğini söyledi. Özgür, ölümlerin önüne geçmek için ise 3. Havalimanı inşaatının bulunduğu bölgeye şube açacaklarını kaydetti. 

Sık sık yoğun işçi ölümleri ile gündeme gelen 3. Havalimanı yine bir cinayet haberi ile gündeme geldi. İnşaat İş Sendikası yöneticilerinden Yunus Özgür, bir işçinin molozların altında kalarak yaşamını yitirdiğini ve bu işçinin 3 gün boyunca fark edilmediğini aktardı. 3. Havalimanı inşaatında çok sayıda çocuk işçinin de çalıştığını belirten Özgür, ölümlerin önüne geçmek için ise inşaatın bulunduğu bölgeye yeni bir şube açacaklarını söyledi.

“Olay hiçbir şekilde duyulmadı. Ölümler bir şekilde gizleniyor”

3 gün önce 3. Havalimanı’na gittiklerini söyleyen Özgür, “Orada bulunan bir üyemiz ile bir görüşme gerçekleştirdik. Üyemiz 1 yıldır orada çalışıyor. Üyemiz bize olayın bir yıl önce meydana geldiğini iletti. Hop hopçu diye bilinen bir işçi, (Kamyonların döküm alanında onlara yardımcı olan bir kişi) kamyonun döktüğü toprağın altında kalıyor. Kendisinden 3 gün boyunca haber alınamıyor. İşçinin eşi olayın 2’inci günü havalimanı yönetimini arıyor ve eşinden haber alamadığını aktarıyor. Yönetim ile konuştuktan sonra ise havalimanına geliyor. Yani oraya başvuruyor. Sonra işçinin son bulunduğu yere gidip orada kazı yapıyorlar. Ve işçinin molozların altında kaldığı ortaya çıkıyor. İşçi arkadaşımız bize yönetimin haberinin olmadığını söyledi fakat biz buna inanmıyoruz. Bu işçinin koğuş arkadaşları yok mu? Ya da firma görevlileri 3 gün boyunca haber alamadıkları bir işçiyi merak etmez mi? Bir işçi 5 dakika geç gelince maaşlarını kesebiliyorlar ama. Olay hiçbir şekilde duyulmadı. Zaten orada yaşanan ölümler bir şekilde gizleniyor zaten. Orada olan işçilerden bile bu saklanıyor” ifadelerini kullandı.

Şantiye yetkilisi: Bir buçuk yıl önce 68 kişi yaşamını yitirdi

Özgür, havalimanı inşaatında yetkili olan biri ile yaptığı görüşmeyi ise şu sözlerle anlattı: “Havalimanında bulunan ve İGA’ya bağlı bir taşeron firmada çalışan bir proje şefi ile görüştük. Görüştüğümüzde bize 2 yıldan bu yana havalimanında çalıştığını söyledi. Kendisine yaşanan iş cinayetlerini sorduk. O da bize 2 yıldan bu yana havalimanı şantiyesinde çalıştığını söyledi. Biz ona basında çıkan ‘400 işçi rakamına inanıyor musunuz’ diye sorduk. O da bize bir buçuk yıl önce havalimanında iş güvenliği şefi olarak çalışan bir arkadaşı ile yaptığı görüşmeyi anlattı. Arkadaşı ona 68 kişinin yaşamını yitirdiğini söylemiş. Yani bu bir buçuk yıl önceki olay bu. Yani bakanlığın yaptığı açıklamadan bile kat be kat fazla.”

“Havalimanı bölgesine şube açacağız”

Bugüne kadar yaşanan ölümlerden dolayı özeleştiri de yapan Özgür, “Bizim hatamız. Eğer ki biz o 3. havalimanını pilot bölge olarak belirleyip çalışmalarımızı öyle sürdürseydik en azından oraya daha hakim olurduk. Ama bugüne kadar bıraktığımız boşluğu bir şekilde doldurmaya çalışacağız. Yönetim kurulu olarak karar aldık. Arnavutköy ya da Akpınar Kampı’nın bulunduğu bölgede bir şube açacağız” dedi.

“Çocuk işçi çalıştırılıyor” iddiası

Çocuk işçiler ile ilgili de Özgür, şu iddiayı ortaya attı: “Havalimanı inşaatında çalışan çok sayıda çocuk işçi var. Sendikamız yöneticisi olan bir arkadaşımızın yeğenleri orada çalışıyor. Biri 16 diğeri ise 17 yaşında.”

Fırat Yeşilçınar / İSTANBUL

Özgürüz.org